Botkyrkabyggen i Almedalen: Så ska vi renovera miljonprogrammen

Fastighetsägare över hela Sverige står inför en stor utmaning när det nu är dags att rusta upp miljonprogrammen. Botkyrkabyggen ska renovera så att hyreshöjningarna i möjligaste mån hålls nere. För att samtidigt lyfta områdena krävs en hel palett med åtgärder. Botkyrkabyggen arbetar bland annat med konceptboenden, andelsägande, boendedialog och framtidstänk. I tre samtal och en workshop på terrassen vid Donnerska huset kommer du kunna höra mer om hur Botkyrkabyggen arbetat med dessa verktyg i sina områden. Eventet arrangeras tillsammans med Botkyrka kommun torsdagen 7 juli klockan 12.00-13.30.

Ca 12.00 - Renoveringarna av Fittja tillsammans med NCC – Socialt hållbar renovering med boendedialog. Deltagare: Madelene Nobs, Affärsutvecklare Hållbara Affärer, NCC Construction, Ulf Nyqvist, VD, Botkyrkabyggen och Saadia Hussain, konstnär

Ca 12.30 – Först i Sverige - Andelsägarmetoden. Deltagare: Ulf Nyqvist, VD Botkyrkabyggen, Henrik Friman, grundare av andelsägarmetoden och två boende som blivit andelsägare

Ca 13.00 - Framtidens Botkyrka – Ett visionärt samtal och workshop om hur Botkyrka ska bli Sveriges mest attraktiva plats att bo på. Deltagare: Ebba Östlin, kommunstyrelseordförande Botkyrka kommun, Ulf Nyqvist VD Botkyrkabyggen och Adrian Schmidtke, deltagare Expedition Botkyrka.

”Så ska vi renovera miljonprogrammen i framtidens Botkyrka”

Tid: Torsdag 7 juli klockan 12.00-13.30

Plats: Donnerska husets terrass, Donners plats 1, Visby

Välkomna! Begränsat antal platser så kom gärna i god tid. Botkyrkabyggen bjuder på lunchwrap.

Mer information om seminariet hittar du här.

Presskontakt: Informationsansvarig Camilla Borgström, 08-530 694 94

Pressmeddelande 2016-06-28


 
Copyright © 2016 AB Botkyrkabyggen