Botkyrkabyggen köper fastighet av NewCap Miland Riksten AB

Den första juli övertar Botkyrkabyggen formellt fastigheten Förbandet 2 av Newcap Miland Riksten AB. Fastigheten ligger på Flottiljvägen 180-184 i Riksten Friluftsstad i Tullinge, Botkyrka.

Köpet har skett genom en bolagsaffär. För Botkyrkabyggen betyder köpet av den nya fastigheten ett välkommet tillskott till de befintliga BoKlok-lägenheterna i det angränsande kvarteret. Intresset för hyresrätter i Rikstens Friluftsstad är stort, och de 57 nya lägenheterna betyder en fördubbling av hyresrätterna i Rikstens Friluftsstad. I dagarna flyttar de sista hyresgästerna in i sina nya lägenheter.

Kontakt:

Ulf Nyqvist, VD Botkyrkabyggen
Jan Karlsson, ekonomichef Botkyrkabyggen
Tel 08-530 693 00

Pressmeddelande 2011-07-01

 

 


 
Copyright © 2016 AB Botkyrkabyggen