Rekommendation att koka dricksvattnet i Tullingeberg

Vattnet i Tullingeberg har vid två provtagningstillfällen av Botkyrka kommun den senaste veckan visat utslag av bakterier. Nu rekommenderar Botkyrka kommun boende i Tullingeberg att koka allt vatten som ska drickas och användas för matlagning.

Så här ska du göra med dricksvattnet:

  • Koka allt vatten som ska drickas eller användas i matlagning.
  • Koka upp vattnet i en kastrull eller vattenkokare tills det bubblar kraftigt. Bakterier, virus och parasiter dör när vattnet kokas.
  • Häll upp det kokta dricksvattnet i väl rengjord kanna, flaska eller annan behållare och låt det svalna. Låt det stå i rumstemperatur eller svalare, gärna i kylskåpet.

Rekommendationen gäller från och med 1 augusti 2018 och tills vidare. Botkyrka kommun kommer att göra nya prover med jämna mellanrum. Läs mer hos Botkyrka kommun. Läs mer om kokningsrekommendation hos  Livsmedelsverket.


 
Copyright © 2016 AB Botkyrkabyggen