Avfall, återvinning och miljö

 

Avfallshanteringen i Botkyrkabyggens områden ska vara hållbar, ändamålsenlig, se snygg ut och vara så bekväm som möjligt för dig. Det är trist för alla när det ser skräpigt ut runt avfalls-behållare och grovsoprum. Dessutom måste vi hjälpas åt för en bättre miljö tillsammans. Här i menyn till vänster kan du läsa om avfall i grovsoprum och om vad du kan göra för miljön.

Från och med 1 maj 2016 kan du som hyresgäst hos Botkyrkabyggen använda din låsbricka för att lämna ditt avfall på kommunens återvinningscentraler. Där lämnar du även elavfall och miljöfarligt avfall, till exempel olja och färgrester. Läs mer om hur du gör i foldern.

 

Återvinningscentraler i Botkyrka

Himmelsbodavägen 19, Skyttbrinks industriområde

Hallundavägen 4, Fittja trafikplats


 
Copyright © 2016 AB Botkyrkabyggen