Tips för en bättre miljö

Vi kan göra mycket som företag, men för att verkligen lyckas är det avgörande att du hjälper till. Du kanske tror att du som enskild individ inte kan göra någon skillnad för miljön? Visst kan du det! Det finns en rad saker som du kan göra, och som knappast påverkar din bekvämlighet.

Här är några exempel på viktiga insatser du kan göra för en hållbar utveckling:

 • Lämna så mycket som möjligt till återvinningsstationen.
 • Bli Gårdsambassadör - genom Boendekraft får du och dina grannar inflytande och har möjlighet att fatta egna beslut om insatser. 
 • Duscha kortare tid - en kort dusch på fem minuter istället för en kvart kan minska årsförbrukningen för varmvattnet med 500 kilowattimmar per person. Stäng av vattnet när du tvålar in dig och tvättar håret. Använd en duschtimer om du vill hålla koll på tiden.
 • Stäng av vattnet medan du borstar tänderna - bara att låta vattnet stå och rinna när du borstar tänderna gör att sex liter vatten per minut slösas i onödan.
 • Diska inte under rinnande vatten - om du diskar i en kvart under rinnande varmvatten går det åt 75 liter. Använd istället balja eller diskpropp.
 • Byt dina glödlampor mot lågenergilampor - de är dyrare, men håller mycket längre och drar mindre energi.
 • Stäng av tv, dator och andra apparater helt - ha dem inte i standby-läge.
 • Ställ inte stora möbler framför elementen.
 • Gå, cykla eller åk kollektivt istället för att ta bilen så ofta du kan - motion är en extra bonus!
 • Rapportera genast om kranar eller toaletter står och läcker. En droppande kran kan på en dag dra lika mycket energi och vatten som en dusch – till ingen nytta alls. Står kranen och droppar ett helt år motsvarar det 100 vattenfyllda badkar. I en läckande toalett kan över 1 000 liter vatten per dygn försvinna i onödan. Det är lika mycket som sju fulla badkar – på bara 24 timmar!
 • Försök att prioritera varor som är ekologiska och inte har transporterats långa sträckor.

Och kanske framför allt - bry dig om din omgivning, dina medmänniskor och våra barns och barnbarns framtid.

Du är inte ensam!

Men kanske viktigast av allt - du är faktiskt inte ensam. Vi är många som gör insatser tillsammans, små och stora. Botkyrkabyggen gör mycket inom hela boendet och i våra områden. Du och dina grannar ingår i ett större sammanhang, där vi alla strävar åt samma håll.

Så du är verkligen inte ensam - men du är viktig!

 

Läs mer

Läs mer i foldern.

 


 
Copyright © 2016 AB Botkyrkabyggen