Boendekraft i Tumba/Tullinge

Här kan du läsa mer om vad som hänt och är på gång inom Boendekraft och gårdsambassadörernas arbete i Tumba, Tullinge, Tuna, Segersjö och Vårsta/Bremora.


Växthus smyckar seniorboende
Seniorerna på seniorboendet på Gröndalsvägen 12 B spenderar mycket tid i sin trädgård och gör det otroligt fint med blommor, buskar och fruktträd. Tack vare boendekraftsmedel smyckades trädgården med pallkragar och växthus i juni. Pallkragarna är till för att fyllas med grönsaker och växthusen skyddar grödorna mot närgångna rådjur.
Crosstrainer till Seniorbo-lokal
Margareta som bor på Seniorboendet på Gröndalsvägen 12 B var med och ansökte om boendekraftsmedel för att kunna köpa in en crosstrainer till träningsrummet i Seniorbo-lokalen Margareta Krook. När crosstrainern levererades och skulle monteras ihop var Margareta ivrig att få prova träningsredskapet. Ute var det fortfarande vinter och halt väglag, men nu kunde hon äntligen få "promenera" inomhus utan någon risk att halka på isen.

möten på gång

Just nu är det inga möten på gång. 

Protokoll

Protokoll från bomöte på Anna Maria Roos väg 20 maj

Protokoll från bomöte på Flottbrovägen 20 maj

Protokoll från bomöte på Tullingebergsvägen 1 A-C 4 maj

Protokoll från bomöte i Tuna 7 maj

Protokoll från bomöte i SeniorBo Tumba 24 april

Protokoll från bomöte i Hamringe 29 april

Boka lokal

I menyn till vänster hittar du information om de lokaler du som hyresgäst kan boka och använda.


 
Copyright © 2016 AB Botkyrkabyggen