Boendekraft i Tumba/Tullinge

Här kan du läsa mer om vad som hänt och är på gång inom Boendekraft och gårdsambassadörernas arbete i Tumba, Tullinge, Tuna, Segersjö och Vårsta/Bremora.


Växthus smyckar seniorboende
Seniorerna på seniorboendet på Gröndalsvägen 12 B spenderar mycket tid i sin trädgård och gör det otroligt fint med blommor, buskar och fruktträd. Tack vare boendekraftsmedel smyckades trädgården med pallkragar och växthus i juni. Pallkragarna är till för att fyllas med grönsaker och växthusen skyddar grödorna mot närgångna rådjur.
Crosstrainer till Seniorbo-lokal
Margareta som bor på Seniorboendet på Gröndalsvägen 12 B var med och ansökte om boendekraftsmedel för att kunna köpa in en crosstrainer till träningsrummet i Seniorbo-lokalen Margareta Krook. När crosstrainern levererades och skulle monteras ihop var Margareta ivrig att få prova träningsredskapet. Ute var det fortfarande vinter och halt väglag, men nu kunde hon äntligen få "promenera" inomhus utan någon risk att halka på isen.

möten på gång

  • Bomöte för boende i Seniorbo den 19 november kl. 14 på Gröndalsvägen 12 B
  • Bomöte för boende i Seniorbo den 20 november kl. 10 på Tullingebergsvägen 1 A

Boka lokal

I menyn till vänster hittar du information om de lokaler du som hyresgäst kan boka och använda.

 


 
Copyright © 2016 AB Botkyrkabyggen